Lucy Kay Nominated for Best Emerging Actress

https://www.essex-tv.co.uk/meet-nominees-2017-iara-awards/

Lucy Kay as role of Narrator in Joseph

 

 

Meet the nominees…

BEST ACTOR
Arnold Oceng – (A United Kingdom)
James Floyd – (ITV-Good Karma Hospital)
Anthony Boyle – (Harry Potter And The Cursed Child)
Samuel Barnett – (Dirk Gently’s Holistic Detective Agency)
Arinze Kene – (The Pass)

BEST ACTRESS
Terry Pheto – (A United Kingdom)
Amber Riley – (Dreamgirls)
Lucy St Louis – (Motown)
Stefanie Martini – (ITV-Prime Suspect 1973)
Kiran Sonia Sawar – (Murdered By My Father)

BEST EMERGING ACTOR
Olisa Odele – (E4-ChewingGum)
Ethan Le Phong – (Aladdin)
Waleed Elgadi – (RSC- Julius Caesar)
Ammar Duffus – (If We Got Some More Cocaine)
Nathan Bryon – (ITV-Benidorm)

BEST EMERGING ACTRESS
Lucy Kay – (Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat)
Joanne Thomson – (ITV ‘In Plain Sight)
Bobby Rainsbury – (BBC ‘Rillington Place)
Seraphina Beh – (BBC EastEnders)
Thea Gajic – (Run)

BEST ACTOR TV/DRAMA
Duncan James – (Hollyoaks)
Samuel Barnett – (Dirk Gently’s Holistic Detective Agency)
Charles Venn – (BBC Casualty)
James Floyd – (ITV Good Karma Hospital)
Scott Maslen – (BBC EastEnders)

BEST ACTRESS TV/DRAMA
Terry Pheto – (BET-Nelson Mandela)
Amanda Redman – (ITV-Good Karma Hospital)
Wunmi Mosaku – (BBC-Damilola,Our Loved Boy)
Stefanie Martini – (ITV-Prime Suspect 1973)
Niamh Walsh – (SKY1-Jamestown)

BEST YOUNG ACTOR FILM/TV/DRAMA
Daniel Ezra – (BBC-The Missing)
Louis Payne – (CBBC-Wolfblood)
Danny Walters – (BBC-EastEnders)
Olisa Odele – (E4-ChewingGum)
Shone Romulus – (The Intent)

BEST YOUNG ACTRESS IN FILM/TV/DRAMA
Juma Sharkah – (BBC-Damilola,Our Loved Son)
Joanne Thomson – (ITV-In Plain Sight)
Leona Vaughan – (CBBC-Wolfblood)
Shana Swash – (My Feral Heart)
Kiran Sonia Sawar – (Murdered By My Father)

BEST INTERNATIONAL ACTOR
Quentin Dolmaire – (The Midwife)
OC Ukeje – (The Arbitration)
Adrian Titieni – (Graduation)
Algee Smith – (New Edition)

BEST INTERNATIONAL ACTRESS
Terry Pheto – (A United Kingdom)
Catherine Frot – (The Midwife)
Maria Dragus – (Graduation)
Nse Ikpe Etim – (Tess)

BEST MALE STAGE PERFORMANCE
Nicholas Pinnock- (The Royale)
Tyrone Huntley – (Jesus Christ Superstar)
Paul Wilkins – (Les Miserables)
Adam J Bernard – (Dream Girls)
Anthony Boyle – (Harry Potter And The Cursed Child)

BEST FEMALE STAGE PERFORMANCE
Louisa Lytton- (Greace The Musical)
Tanya Moodie – (Terror Play)
Ellen Thomas – (The Hotel Cerise)
Lucy St. Louis – (Motown)
Kae Alexander – (Gloria)

BEST DANCE ACT
Layton Williams – (Rent the Musical)
Simon Anthony Rhoden – (Kinky Boots UK Musical)
Luke Ahmet – (The Creation)
Jonny Labey – ITV – (Dance Dance Dance)

BEST THEATRE DIRECTOR
Bruce Guthrie – (Rent The Musical)
Roy Alexander Weise – (The Mountain Top)
Thomas Martin – (If We Got Some More Cocaine I Could Show You How I Love You)

BEST CHOREOGRAPHER
Lee Proud – (Rent The Musical)
Matthew Bourne – (Red Shoes)
Aline David – (Barber Shop Chronicles)

BEST PLAYWRIGHT
Theresa Ikoko – (Girls)
Inua Ellams – (Barber Shop Chronicles)
John O’Donovan – (If We Got Some More Cocaine I Could Show You How I Love You)

BEST ORIGINAL SCREENPLAY
Ulla Fudge – (Hard and Soft)
Duncan Paveling – (My Feral Heart)
Femi Oyeniran & Nicky Slimting Walker – (The Intent)
Sebastian de Souza & Preston Thompson – (Kids in Love)
John Donnelly – (The Pass)

BEST SHORT FILM DIRECTOR
Sam Jones – (Lifeline)
Thea Gajic – (Run)
Charlotte Regan – (Standby)
Jack Clinch – (The Alan Dimension)

BEST DIRECTOR TV/DRAMA
Duncan James – (Hollyoaks)
Samuel Barnett – (Dirk Gently’s Holistic Detective Agency)
Charles Venn – (BBC Casualty)
James Floyd – (ITV Good Karma Hospital)
Scott Maslen – (BBC EastEnders)

BEST FEATURE /INDEPENDENT FILM
A United Kingdom – (Amma Asante)
My Feral Heart – (Jane Gull)
The Pass – (Ben A Williams)
The Intent – (Femi Oyeniran/Kalvadour Peterson)
Kids in Love – (Chris Foggin

BEST FASHION DESIGNER
Joshua Kane
Wales Bonner
Ashley Williams
Craig Green

BEST NEW MUSIC ACT
Ms Banks
Zak Abel
Tom Grennan
Geovarn

BEST MUSIC ALBUM
Ro James (Eldorado)
Izzy Bizu (A Moment of Madness)
Shaun Escoffery (Evergreen)
Rick Astley (50)
Yemi Alade (Mama Africa)

BEST UK MUSIC ARTIST
Izzy Bizu
Reggie ‘N’ Bollie
Shaun Escoffery
Tom Grennan

BEST UK AFROBEAT ARTIST
Ike Chuks
Mista Silva
Moelogo
Maleek Berry

BEST AFRICAN MUSIC ARTIST
Yemi Alade
Moelogo
Tekno
Adekunle Gold

BEST FM/RADIO STATION
Kiss FM UK
Smooth Radio/Smooth London
The Beat London 103.6 FM
Hoxton Radio

BEST UK FM/RADIO DJ
Ashley James
DJ Ace
DJ Swerve
Tina Hobley

BEST TV PRESENTER
Scarlette Douglas (Channel 4 A Place In The Sun)
Naga Munchetty (BBC Breakfast)
Ade Adepitan (BBC Children In Need 2016)
Ayo Akinwolere (BBC The Travel Show)

BEST UK REALITY TV STAR
Sandra Martin (Channel 4, Gogglebox )
Fred Sirieix (Channel 4, FirstDate)
Calum Best (Channel 5, Celebrity Big Brother)
Jordan Banjo (ITV, I’m A Celebrity Get Me Out of Here)

BEST WEB SERIES
Hood Documentary
Reality
Her Story
Element 186

 

© Lucy Kay 2015. All rights reserved. 

Singer/ Actress